Magyarok Kenyere: Aratókoszorú a Szent István Bazilikában
TA mai napon érkezett meg a Kárpát-medence aratókoszorúja a budapesti Szent István Bazilikába. A míves kivitelű, csigaformájú búzakoszorú a magyar gazdatársadalom összefogását jelképezi, ezért is élesztette újra hagyományait a Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem programot szervező MAGOSZ és Nemzeti Agrárgazdasági Kamara.
A koszorút régen is a legszebb búzakalászokból fonták, idén sem volt ez másként – köszönhetően a hajdúnánási gazdasszonyok keze munkájának. Érdekesség, hogy a néphagyomány az ehhez fogható búzakoszorút esőcsigának nevezi, jelképeként és reményeként a bő csapadéknak, amely az aszályos nyarakat elnézve manapság is ugyanolyan égető kérdésnek számít.
A 15 millió búzaszem e kiemelkedő jelképét, az aratókoszorút Jakab István, az Országgyűlés alelnöke, a MAGOSZ elnöke, valamint Szólláth Tibor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Hajdú-Bihar megyei elnöke, egyben Hajdúnánás polgármestere adta át ünnepélyes keretek között Snell György püspöknek, a Szent István Bazilika plébánosának, a Szent Jobb őrének. A Kárpát-medence aratókoszorúja mától tehát megtekinthető a Bazilika épületében, és természetesen az augusztus 20-ai ünnepi körmeneten is.
Jakab István elmondta, hogy véget ért az aratás, az utolsó kévékből pedig hagyományosan elkészítik az aratókoszorút. Hozzátette, hogy ez jelképezi valamennyi anyaországi, határon túli és szórvány magyar együvé tartozását.
– Hat asszony, napi nyolc órában, két hétig készítette az aratókoszorút. Nagy öröm és megtiszteltetés számunkra, hogy ez a Szent István Bazilikába került – mondta Szólláth Tibor. Snell György püspök mielőtt megáldotta a koszorút hangsúlyozta, hogy az alkotás kifejezi a magyarok egységét.
Az aratókoszorú augusztus 20-ig megtekinthető a bazilikában, majd a Szent Jobb körmeneten is látható lesz.